Szigorú megtorlás jöhet Ukrajnával szemben – nem is akárkitől
Kijev január 1-jén tette meg a lépést, hogy megszakítsa az Oroszország Ukrajna elleni háborújának finanszírozását segítő bevételeket.
Szerinte a legnagyobb nehézséget az jelenti, hogy a Nyugat gyakran passzívan viselkedik.
Dmitro Kuleba volt ukrán külügyminiszter a Financial Timesnak adott interjújában kifejtette, hogy „a csatatéren rosszul állnak a dolgok, de 2022 első hónapjaiban még rosszabbnak tűnt a helyzet”.
Kuleba szerint
Ukrajna jelenleg rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyek szükségesek ahhoz, hogy „megfordítsa a dolgok menetét és megváltoztassa a dolgok alakulását”. Ugyanakkor figyelmeztetett: „De ha ez így megy tovább, elveszítjük a háborút.”
A volt külügyminiszter arról is beszélt, hogy az egyik legnagyobb nehézséget az jelenti, hogy a Nyugat gyakran passzívan viselkedik. Mint mondta: „Amit utálok az európai és amerikai szakértőkkel folytatott beszélgetéseim során – és a »utálom« szót nem szoktam használni –, az az, hogy mindenki azt kérdezi, hogy Ukrajna mit hajlandó tenni, mit hajlandó elfogadni. Én pedig azt mondom: srácok, először arra a kérdésre keressétek meg a választ, hogy Putyin mit hajlandó elfogadni. Mert innen ered a háború.”
Kuleba hangsúlyozta, hogy szerencsésnek tartja Ukrajnát amiatt, hogy 2022-ben Joe Biden volt az Egyesült Államok elnöke. Véleménye szerint:
„Mert ha valaki más lett volna, sokkal rosszabbul jártunk volna. Joe Biden szívügye Ukrajna. De az elméjét a hidegháború logikája alakította. Nem beszélhetsz vele Ukrajna NATO-tagságáról. Nem beszélhetünk vele a nukleáris fegyverekről. Mert ez az, ami irritálja őt” – összegezte gondolatait Kuleba.
Nyitókép: Krisztian Bocsi/Bloomberg via Getty Images
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Fontos beszéd hangzott el Ramsteinben.
Már a jövő háborúira készülhetnek Ázsiában.
Az ukrán elnök szerint az országában dúló háború egyik oka éppen ezen országok politikai döntésében keresendő.